4 napos gerinctúra a Nagy-Fátrában Nehézségi fok:
98.000 Ft
Miért érdemes Velünk jönni?
A Nagy-Fátra elhelyezkedése közép Szlovákiában egy Y alakú észak-déli irányú gerinc. Települések szempontjából négy határát lehet megjelölni: 1. délről Besztercebánya (Banská Bystrica) 2. északról / északkeletről Rózsahegy (Ruzomberok), 3. nyugatról / északnyugatról Túrócszentmárton (Martin), 4. keletről pedig Donovali és az azon átvezető út határolja. Mivel nem közismert a Nagy-Fátra, valószínűleg kevés emberrel találkozunk e túra során. Ha szeretnél egy több napos hegyi túrán részt venni, ahol rengeteg élmény vár rád – fantasztikus fenyőerdők, érintetlen füves rétek, zamatos áfonya és tiszta forrásvizek, mesés naplemente és napfelkelte, csillagos égbolt – akkor mindenképpen itt a helyed.
Kora reggel indulunk Budapestről Rózsahegy irányába. Megérkezés után átöltözünk, felvesszük a túrabakancsot és magunkhoz vesszük a szükséges felszerelést (túrabot, hátizsákba pakolt elemózsia és a nomád alváshoz szükséges hálózsák). Ha már mindenki elkészült, megkezdődik a várva várt hegyi túra.
A délelőtt hátralévő részében legfőképpen felfelé fogunk haladni, először fenyőerdőn keresztül, majd kora délután elérjük az első hegycsúcsot (Tlsty diel 990 m), ahonnan már csodaszép panoráma kárpótol minket a fáradságos felfelé gyaloglásért. Tiszta időben az északi irányban található kis-fátrai Kriván-csúcs büszke mészkőszikláit és a lengyel-szlovák határvonalon található Liptói havasokat is lehet látni. Miután a hozott ebédünket elfogyasztottuk, és kigyönyörködtük magunkat a tájban, túránkat tovább folytatjuk. Errefelé már inkább törpe fenyves és gyephavas vesz körül minket, de néhol óriás bükkösök és egy-egy nagyobb fenyő is tarkítja a tájat.
A kis Lipov-csúcs nyugati oldalában elsétálva más jellegű panoráma tárul elénk, és az emelkedős szakaszokból is már csak kevés van hátra. Itt is teszünk egy pihenőt és egy kicsiny forrás kristálytiszta hűs vizével csillapítjuk szomjunkat, majd elfogyasztjuk korai uzsonnánkat is. Innen csak 2 órás sétát kell megtennünk és néhány apróbb csúcsot érintve elérjük a páratlan környezetben található bivakházunkat. Kora esti órákban már az egyszerű, de kellemes hangulatú szállásunk épületében kanalazhatjuk kedvenc levesünket, és fogyaszthatjuk kedvenc túravacsoránkat. A 900 magasan található kis házikóban nagyon pihentető éjszakánk lesz: a jó hegyi levegő, a kellemes klíma tökéletes alvást biztosít számunkra. Akinek még van kedve, a ház előtti rétre kimehet naplementét nézni, sőt sötétedés után csillagokat figyelni. Ezt azért is érdemes megtenni, mert a fényszmog itt nagyon csekély, így derült éjszaka esetén tényleg úgy látjuk az eget, ahogyan talán még sohasem; ki lehet venni az összes ismert csillagképet és a tejutat is.
Túratáv: 8,5 km
Szintemelkedés: 630 méter
Menetidő: 6 óra
Reggelink elfogyasztása után folytatjuk túránkat. Mivel szállásunk relatíve magasan van, ez a reggel kevés emelkedőt tartogat számunkra, bár késő délelőtt lesz komolyabb emelkedő is, hiszen ezen a napon túl lépjük az 1500 méteres magasságot. Persze ez a nap még ezen felül is tartogat szép szakaszokat; déli irányba haladva a vulkanikus hegyeket lassan mészkőtömbök váltják fel, körülöttünk hófehér sziklák és talpunk alatt hatalmas barlangok húzódnak. A főgerincen haladva az eleinte ligetes szakaszokat sűrű bükkösök és fenyvesek váltják fel, hűs árnyékot adva a melegebb déli órákban. A bő egy órás ebédszünetben lesz lehetőség pihenni is.
A kajakómát tetszés szerint lehet tölteni: az erdő szélén a fák alatti hűvösben vagy a réten fekve, sütkérezéssel. Tovább haladva egy-egy ponton, ha jut rá idő akár az oldalgerincekre is kisétálhatunk, ahol a ritkásabb részeken letekintve a Nagy-Fátra legnagyobb völgyére, a 25 km hosszú Fenyőházai völgyre (Lubochna dolina) nyílik kilátás. Ha pedig nyugat felé tekintünk, a szomszédos Kis-Fátra gerincében gyönyörködhetünk. Ezután megpihenünk a Nagy-Fátra gerincén található egyetlen menedékháznál (Borisov alatti menedékház), meleg ételt is rendelhetünk. A választék tartalmaz általunk ismert és felvidéki ételeket is. Itt töltjük a második éjszakát.
Szállásunk elfoglalása után az aktívabbak számára is van még opció: sötétedés előtt fakultatív programként kb. 40 perces séta vezet fel a ház fölötti 1510 méter magas Borisov-csúcsra (230 méter szintemelkedést jelent). A csúcskönyvben bátran leírhatjuk érzéseinket, emlékül hagyva a jövő nemzedékének, a később arra járóknak. Teljes panorámaképek készítése után kigyönyörködjük magunkat a naplementében és visszamegyünk a szállásunkra. Ha van hozzá kedvünk, és energiánk, akkor a ház előtti réten tábortüzet is rakhatunk, és a tűz körül ülve folytatjuk a kikapcsolódást jó hangulatban és a csillagokban gyönyörködve, majd pihentető alvással zárjuk az intenzív napot.
Túratáv: 17 km
Szintemelkedés: 1590 méter
Menetidő: 9 óra
Aki szeretne a szálláson felkínált lehetőségekből választani, azoknak érdemes tudni, hogy néhány euróért hideg és egyszerűbb meleg reggelit is lehet rendelni (pl. virsli, tojásrántotta). Ezen a reggelen keleti irányba indulunk útnak, így a következő órában leszünk a legdélebbi részen, hazánkhoz a legközelebb, de mikrobuszunktól a legtávolabb. A hatalmas füves dombra emlékeztető Ploska nevű hegy egy kis időre elfelejteti velünk, hogy a Felvidék egyik legvadregényesebb hegységén túrázunk.
A Ploska 1532 méter magas óriás dombját magunk mögött hagyva 1220 méter magasságban két forrást is érintünk, miközben elhaladunk a szigorúan védett Kamin sziklás csúcsai alatt. Itt rövid ideig vadregényes erdőben haladunk, ahol sejtelmes hangulatú, dús vegetációjú erdő (mohás, páfrányos) vesz körül minket. Sétánk során lassan ismét észak felé fordulunk, és amikor újra kiérünk a főgerincre, ezúttal a keleti főgerincre, egy újabb vidék tárul elénk: szemben az Alacsony-Tátrát, alattunk pedig a Három-Revucai völgyet láthatjuk. Ezen a szakaszon érintjük a Rakitov-hegyet is, túránk legmagasabb pontját, az 1567 méter magas Rakitov-csúcsot, melynek tetején csúcskereszt és csúcskönyv is található, északi lejtőjén pedig áfonyával szegélyezett ösvény vezet le.
Innen megint nagyon változatos – sziklás, facsoportos és gyephavas – gerincszakaszok követik egymást, majd a vadregényes környezetből meglepetésszerűen bukkan elő a Nagy-Fátra egyik legrégebbi szállodája, a Horsky hotel, amely jelenleg nem üzemel. Utolsó éjszakánkat innen nem messze, a Smerkovicai Granit szállodában töltjük.
Túratáv: 15,5 km
Szintemelkedés: 1330 méter
Menetidő: 7 óra
Reggeli után hátunkra vesszük immár könnyű hátizsákjainkat. Romantikus környezetű szállásunkat magunk mögött hagyva ismét érintünk vegyes (örökzöld és lombhullató) erdőket és forrásokat is, így friss hűs vízzel csillapíthatjuk szomjunkat. Ezután kisebb facsoportok, alpesi jellegű rétek és sziklaformációk mentén haladunk. Olykor-olykor egy-egy sziklaszirten, azaz kilátóponton megpihenve falatozunk és élvezzük a természetes, szinte érintetlen környezetet (pl.: 1300 m Magura-csúcs sziklás-füves gerincén). A délután folyamán lassan megkezdjük ereszkedésünket lefelé, apránként egyre alacsonyabb csúcsokat érintünk. Az emelkedők hossza lerövidül néhány méteres szakaszokra, így könnyebb a haladás. Ebédünket egy forráshoz közeli csúcson fogyasztjuk (pl.: a 956 m magas Polana-csúcson). Később az erdő már teljesen körülvesz minket, és még több forrást is érintünk. Délután megérkezünk kisbuszunkhoz, és közel 4 órás utazás után estefelé (20 óra körül) érkezünk Budapestre.
Túratáv: 19 km
Szintemelkedés: 620 méter
Menetidő: 7 óra
Indulás helye, időpontja: 2025. július 4-én, csütörtök reggel 7:00-kor 1138 Budapest, Váci út 193 (MKB bank központi épülete előtt). Találkozás 06.50-kor! Egy kisbusszal utazunk a Budapest – Rétság – Zólyom – Besztercebánya – Donovaly – Rózsahegy útvonalon. Utazási idő, kb. 4 óra.
Érkezés helye, időpontja: 2025. július 7., (várhatóan) 22 óra körül, az indulás címére.
Utazás: Az utazás saját autóval vagy telekocsival történik. Ezzel a rendszerrel szeretnénk a költségeket alacsonyan tartani és biztosítani azt, hogy a kislétszámú, igazi élményt adó túráinkat az igényeknek megfelelően szervezhessük!
A jelentkezéskor, kérjük, hogy jelöld meg, hogy milyen módon szeretnél a túra helyszínére érkezni. Ha vállalod, hogy mást is elviszel, akkor a benzin költségbe nem kell beszállnod.
Az utazása költsége 17 000 Ft/fő körül várható.
Szállás: menedékház, többágyas szobák (hütte)
A TÚRA ÁRÁT 1 EUR=420 FT ÁRFOLYAMIG TUDJUK GARANTÁLNI!
Túrák nehézsége:
Nehéz és közepes nehézségű túrára kell számítani
Időjárás:
Változékony, esetenként szélsőséges magashegységi időjárásra kell számítanunk. Bármikor előfordulhat havazás, avagy egy hirtelen hózápor, ezért különösen fontos a téli túraruházat. Napközben -5-+5 Celsius fok körüli hőmérséklet várható, ami természetesen a tengerszint feletti magasság és éppen aktuális időjárási frontok függvényében változik. Napsütés esetén sokkal jobb a hőérzet, ilyenkor mindenképp szükség van egy megfelelő napszemüvegre és némi naptejre is az erős szórt fény miatt. Felhős, szeles időben viszont a levegőt is sokkal hidegebbnek érezzük. Mivel a hegytömb erőteljesen kitett az uralkodó északnyugati szeleknek, a hegygerincen és a csúcson gyakran előfordul viharos szél, erre fel kell készülni! A túravezetőnek indokolt esetben lehetősége van a tervezett útvonal megváltoztatására, szélsőséges esetben a túra elhalasztására!
Felszerelés:
A hegyi öltözködés egyik legfontosabb alapeleme a réteges öltözködés. Bár nyári túráról van szó, de a magashegyi jellegből adódóan, esténként a hőmérséklet akár 10 fokra is süllyedhet, ezért egy közép vastag pulcsit (pl.: polár), hosszú nadrágot és eső esetére esőkabátot is érdemes hozni. Nagyon fontos a jó lábbeli. Ha nincsen bejáratott túrabakancsod, inkább egy jól bevált sportcipőben gyere.
Egyéb eszközök:
Fejlámpa. Nélkülözhetetlen, hiszen lesz olyan szállásunk, ahol nem lesz villany; így fejlámpa nélkül nehézkes a pakolás, vacsorakészítés stb. Érdemes kisméretű, ledes fejlámpát hozni, amelyben új elemek vagy frissen töltött akkumulátorok vannak.
Lábos, ami egyben tányér és evőeszköz. Ha van kisméretű túra-gázfőződ, azt is érdemes hoznod. Hálózsákból egy nyári vékonyabb is elegendő; a szállásunkon megközelítőleg 20 fok lesz. Járásunkat megkönnyíti a túrabot, ha van teleszkópos, azt érdemes hozni. Amennyiben még nem használtál ilyet, de szívesen kipróbálnád, hozd el, hiszen túravezetőnk egy rövid ismertetőt tart használatáról, így hamar megtapasztalhatod számost előnyét. Túrabot nélkül a túra valamivel nehezebben teljesíthető.
Napszemüveg, naptej, esetleg nap ellen valami fejfedő, mivel sok nap ér minket.
Étkezés:
Napközbeni étkezésekhez érdemes néhány nem könnyen romló szendvicset (pl. turista szalámis, sajtos szendvicset), nasit (kekszet, csokit, müzli szeletet, mogyorót, mazsolát és egyéb szárított gyümölcsöt) és megfelelő mennyiségű folyadékot hozni, csakúgy, mint egy hagyományos kiránduláshoz. Ajánlott több palackot hoznod, hiszen lesz olyan nap, ahol a reggelin és estén kívül napközben csak egyszer lesz vízvételi lehetőség (pl.: 2 db másfél literes pille palackkal). A vacsorákhoz pedig érdemes valamilyen melegíthető étellel készülni.
Mivel az első szállásunkon nem lesz konyha, de korlátlan vízhasználati lehetőség lesz, így elsősorban zacskós levesekkel, félkész ételekkel, porokkal készülj (zacskós tészta, konyhakész rizs, vagy zabpehely, valamint ízlés szerint tejpor, kakaópor, teapor, stb.). Ezáltal akár még 2 napra elegendő élelmiszer kevés térfogatot és súlyt tesz ki. Ezen az első estén lesz főzési lehetőség vagy akár még tábortűz is, így megoldható a szalonna- vagy kolbászsütögetés is. Reggel szintén saját reggelit fogyaszthatunk, ízlés, tetszés és készlet szerint.
Kerüljük a felesleges súlyt: nem érdemes konzervet vagy üveges csomagolású élelmiszert hozni. Minél kevesebb az élelmiszerünk csomagolása, annál kevesebb felesleges göngyöleget kell a hegyről lehozni. Mivel hűtő nem lesz, ezért inkább tartósabb élelmiszereket hozzunk.
Utolsó 2 szállásunkon lesz konyha, ahol rendelhetünk vacsorát és reggelit is, tehát csak az első 2 nap étkezéséről kell magunknak gondoskodni.
Pakolás, csomagolás:
Készülj úgy, hogy egy olyan kényelmes hátizsákod legyen, amibe minden belefér, amire szükséged lehet a teljes túra időtartama alatt. Érdemes olyan hátizsákot hoznod, amit már korábban kipróbáltál és tartósabb gyaloglásnál is volt a hátadon. A hátizsák mellett egy nagyobb övtáskát is érdemes hozni, amelyben elfér a fényképezőgéped, a napszemüveged, egy kis nasi és esetleg egy kisebb palack víz is.
Az első éjszakát töltjük egyszerű bivakházban. Ide elég egy nyári hálózsák, ha fázósabb vagy, akkor egy kicsit melegebb hálózsákot hozzál. De ez esetben is fontos, hogy a tokjában összecsomagolva ne foglaljon sok helyet és ne is legyen nehezebb, mint 2 kilogramm (a tokra rá szokták írni, hogy pl. Komfort: +15 oC, 1300 g, és 9 liter). Derékaljnak javasolt az izolír vagy a felfújható izolír. Fontos törekedni arra, hogy felszerelésünk kis helyet foglaljon, és ne legyen nehéz (hátizsák maximális súlya 12 kg.).
Elsősegély-felszerelés, gyertya, öngyújtó, egy kis alufólia, pár méter zsinór, és egyéb kiegészítők kis súlyt és kis térfogatot tesznek ki, és egy-egy esetben nagyon hasznosak, praktikusak lehetnek.
A túra nehézsége:
Az első nap bár keveset megyünk, de ekkor több mint 600 méter lesz a szintemelkedés. A többi napon már nagyobb távokat teszünk meg, legfőképpen a második napon, és az utolsó napon már jóval kevesebb emelkedőn kell felkapaszkodunk. Természetesesen lassan, kényelmesen fogunk haladni, így bőven lesz idő fotózásra is. Terveink szerint a reggelinket 7 óra körül fogyasztjuk, és utána kb. 7.45-kor már útnak is indulunk.
A Nagy-Fátra helyenként sziklás részt is tartalmaz; egy-egy oldalcsúcs lehet sziklásabb, többnyire azonban sziklás-füves-facsoportos szakaszok váltakoznak, illetve fedik egymást. A gerinceken könnyen tudunk mozogni, biztonságosan járhatók. A gerincek szélessége is megfelelő, helyenként elkeskenyedik, de még a tériszonyosoknak is élvezhető, nekik sem okoz gondot. Ez a túra a kevésbé edzetteknek is teljesíthető, a napi távolságokra bőven elég idő áll rendelkezésre (4 nap alatt összesen 60 km-t teszünk meg, mely során 4170 métert megyünk fel és le is.)
Biztosítás:
Javasolt az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás, kiegészítő sport extra kategóriával együtt!
Biztosítás kötésben tudunk segíteni!
A túra ára tartalmazza: a szállást, reggelit és a túraszervezési költségeket.
A túra ára nem tartalmazza: egyéb étkezéseket, hótalpbérlést, személyes kiadások, biztosítás, utazás.
Befizetés: a jelentkezéskor a teljes ár 40%-át szükséges befizetni, amelyet kártyás fizetéssel lehet megtenni. A hátralékot a túra kezdete előtt 30 nappal szükséges befizetni kártyával vagy átutalással az alábbi címre:
Kedvezményezett: Túrabarátok Kft.
Bankszámlaszám: 11794015-21451425
Összeg:........... Ft/fő
Megjegyzés: ..............(túra neve röviden)
Ausztria hivatalos pénzneme az euro. Mindenképp készpénzt is hozz magaddal!
Költőpénznek minimum 100-150 Euro-t ajánlott, amennyit itthon is elköltenél, természetesen ez sokkal több is lehet egyéntől függően.
A túra során a programváltozás jogát fenntartjuk! További információ a túrával kapcsolatban info@turabaratok.hu e-mail címen kérhető.
A túravezetőnek indokolt esetben lehetősége van a tervezett útvonal megváltoztatására, szélsőséges esetben a túra elhalasztására (aktuális időjárási viszonyok, csapat felkészültsége, előre nem látható akadályok)!
Várunk sok szeretettel!
Túrabarátok
Turi László
“Csak a természetben fedezhetjük fel a valódi világot!” Már gyermekkoromban igyekeztem minden szabadidőmet a természetben tölteni. Tizennégy éves korom óta járom a hegyeket, barlangokat, via ferráta pályákat. Rengeteg helyen jártam belföldön és külföldön egyaránt. Később ismerősöknek, baráti társaságoknak és egyesületeknek túraszervezést és -vezetést is vállaltam; több extrém sportoktatási programban vettem részt szervezőként és oktatóként. Elhivatottságom egyik alappillére a szabadidő élményekben gazdag, vidám és hasznos eltöltése. Ezért találom fontosnak, hogy az ember ne csak a négy fal között, a virtuális térben kalandozzon, hanem a természetbe kimozdulva fedezze fel és ismerje meg a valódi világot, szerezzen élményeket, és találjon igazi barátokra.